Katkısız Kırmızı Buğday Unu Burada

Ekmek temel gıda maddemiz. Katkısız ekmek yapabilmenin ilk şartı katkısız un kullanmak. Katkısız sağlıklı saf unlar uzmanlık alanımız. Daha çok üretmek ve raflara ürün doldurmak gibi bir hedefimiz yok. Sadece ihtiyacı olana ihtiyacı olan kadar saf un burada...

Saf Ekmek

Kırmızı Buğday Unu

Kırmızı Anadolu Buğdayı Unu / T. aestivum ssp. aestivum ferrugineum flour

Kırmızı Buğday Unu

Kırmızı Buğday Unu

Kırmızı buğday unu bir tam buğday olmasına rağmen ülkemizde yıllardır kepeksiz tüketilir. Genetiği sağlam, eski anadolu türü ve çoğu alanda ilaçsız ve gübresiz yetiştirme yapılabilmesine rağmen kepeği genelde alınmaktadır.

Kepeği alınmış kırmızı buğday unu için zararlı diyemeyiz lakin faydaları azaltılmış tam karşılığı olur. Sitede yer alan her ürünün hikayesini araştırmak gibi bir alışkanlığımız var. Kırmızı buğday unundan kepeğin niye alındığını da araştırdık. Cevabı ekmeğin lezzetinde bulduk. Biraz fazla iddialı olduğunu düşünebilirsiniz ama "yapımı en kolay olsun, lezzeti mükemmel olsun" derseniz o ekmek kırmızı buğday unundan yapılan ekmektir.

Ekmeklik un olarak anadolu coğrafyasında meşhur olmuş ve her bölge kendi yerel ürünü yanında kırmızı buğday yetiştirerek onu yerelleştirmiş, ekmek yapımında kendi buğdayı ile karıştırmıştır.

Bizim kırmızı buğday ununu elde ettiğimiz Kars bölgesi de kırik adı verilen bir başka cins buğday unu ile kırmızı buğday ununu harmanlayıp ekmeklerini yapmaktadır. Aroma olarak eşsiz, pişirme ve karma kolaylığı olarak pratiktir. Günümüz beyaz ekmeğine yakın (çok az koyu) bir renk verir. Doğal ürünlere doğal cephe almış yeni nesil bireylerinin bayıla bayıla yiyeceği ve hatta vazgeçemeyeceği bir lezzettir.

Evde ekmek yapma konusunda istekli olanlar, zor çalışılan unlardan başlangıç yapıp, başaramayınca vazgeçmek yerine kırmızı buğday unu ile başlayıp kolayca ekmek yapabilirler.

Gluten içermekle birlikte antik buğday türlerine yakın düşük değerlere sahiptir. Diyabet tüketimine kavılca unu kadar uygun değildir.

KIRMIZI BUĞDAY UNU PAKET ALTERNATİFLERİ

Kırmızı Buğday Unu 1 Kg
Kırmızı Buğday Unu 2 Kg
Kırmızı Buğday Unu 3 Kg

Kırmızı Buğday Unu sipariş vermek için sayfanın sağ sütunundaki sipariş ver butonuna tıklayınız !

Kırmızı Buğday Unu Fiyat / Kg / Kargo

  • Kırmızı Buğday Unu 1 Kg = 00,00 TL
  • Kırmızı Buğday Unu 2 Kg = 00,00 TL
  • Kırmızı Buğday Unu 3 Kg = 00,00 TL

Kırmızı Buğday Unu Satın Almak İçin

SİPARİŞ VER