GDO'suz Saf Dinkel Unu Burada

Ekmek temel gıda maddemiz. Katkısız ekmek yapabilmenin ilk şartı katkısız un kullanmak. Katkısız sağlıklı saf unlar uzmanlık alanımız. Daha çok üretmek ve raflara ürün doldurmak gibi bir hedefimiz yok. Sadece ihtiyacı olana ihtiyacı olan kadar saf un burada...

Saf Ekmek

Dinkel Unu

Dinkel Buğdayı Unu / Spelt Flour / GDO'suz

dinkel unu

Dinkel Buğday Unu

Günümüzdeki ekmeklik buğdayın atası olarak kabul edilen dinkel buğdayının kepeği ve ruşeymi ile birlikte öğütülmesinden elde edilen un. Çaprazlama, melezleme ve genetik değiştirmeye maruz kalmadığı için sağlıklı özellikleri ile Almanya'da Dinkel, İtalyada farro ismi ile meşhurdur.

Dinkel Unu ekmek, makarna, çerez, kraker, kek, krep ve waffle yapmaya müsait yapısı ile zararları anlaşılmış olan Beyaz Un'un hepten yerine geçebilecek genetiği değişmemiş sağlıklı tek alternatif un olarak görülmektedir. Dinkel Buğdayını evde kullanacağımız tek un haline getirmemizin tek sebebi sağlıklı ve genetiği sağlam olması değildir. Asıl sebep antik aromasıdır. Bir çok hamur işinde önceki tattığımız lezzetlerden fazlasını bize sunmaktadır..

Dinkel Unu'nun kaynağını araştırdığımızda karşımıza iki yer çıkar. Biri Konya, diğeri Almanya. Kesin olmamakla birlikte bu sürecin şöyle geliştiği tahmin edilmektedir. MÖ 5000 yılında mezopotamya kaynaklı bir çıkışı olan dinkele ait buğday depoları ve ekmek fırınları kalıntıları, Konya'da Çumra yakınlarında keşfedilmiştir. Batıya göç esnasında tohumların Avrupaya taşındığı ve zaman içinde Anadolu coğrafyasından silindiği, sonraki süreçte toprak uyumundan dolayı Almanya'dan elde edilen dinkel tohumlarının tekrar getirilip Konya'da yetiştirilmeye başlandığı şeklindedir.

Dinkel Unu - gluten ilişkisi: Dinkel unu içeriğindeki protein yapısı daha kırılgan ve çözünebilir olduğundan zaten dünyadaki en düşük gluten oranına sahip olması özelliğiyle çölyak tüketimine %92 oranında uygun olduğu FDA tarafından belirtilmiş. FDA nın bu tüketim için koştuğu şart Dinkel Unu'nun öğütüldüğü alanda başka bir tahılın öğütülmemiş olmasıdır. Ancak bu şekilde %100 Dinkel Unu olarak ifade etmeye şart koşmuştur..

dinkel buğday unu
Dinkel Ununun elde edildiği buğdayın toplam ağırlığının %30-35 lik kısmı sert bir dış kepek teşkil eder. Lif oranının yüksek olması hazmı kolaylaştırır. Dinkel ununun içeriğindeki az miktardaki glutenin yapısı bozulmamış ve doğal halde olduğundan alerji yaşayanlarda aynı miktar değişime uğramış glutenin etkisini göstermez..

Bu site genel bilgilendirme için tasarlanmıştır ve tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir. Profesyonel diyet ya da egzersiz rejiminde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza veya diğer sağlık birimlerine danışmalısınız..

DİNKEL UNU PAKET ALTERNATİFLERİ

Dinkel Unu 1 Kg
Dinkel Unu 2 Kg
Dinkel Unu 3 Kg

Dinkel Unu sipariş vermek için sayfanın sağ sütunundaki sipariş ver butonuna tıklayınız !

Dinkel Unu Fiyat / Kg / Kargo

  • Dinkel Unu 1 Kg = 00,00 TL
  • Dinkel Unu 2 Kg = 00,00 TL
  • Dinkel Unu 3 Kg = 00,00 TL
  • Dinkel Unu 25 Kg = 00,00 TL

Dinkel Unu Satın Almak İçin

SİPARİŞ VER