Katkısız Kırik Buğday Unu Burada

Ekmek temel gıda maddemiz. Katkısız ekmek yapabilmenin ilk şartı katkısız un kullanmak. Katkısız sağlıklı saf unlar uzmanlık alanımız. Daha çok üretmek ve raflara ürün doldurmak gibi bir hedefimiz yok. Sadece ihtiyacı olana ihtiyacı olan kadar saf un burada...

Saf Ekmek

Kırik Unu

Kırik Buğday Unu / Tr. aestivum L. var. delfii

Kırik Buğday Unu

Kırik Buğday Unu

Tam tahıl olmasına rağmen rengi beyaz olan nadir geleneksel buğday türü olan kırik buğdayının unu.

Ülkemizde mevcut onlarca geleneksel buğday arasında sadece kırik unu ekmek yapımı için iyi bir alternatif olarak öne çıkmış, 1977 yilinda kırik buğday ununun ekmeklik kalitesi üzerine doktora tezi yazılmıştır.

O yıllarda yapılan araştırmalarda kırik buğdayı haricinde bölgede yetiştirilen diğer ıslah buğday türlerine göre daha yüksek ekmeklik kalitesine sahip olduğu tespit edilmiştir.

Kırik buğdayına bazı bölgelerde zeron, rutik veya köse de denilmektedir. Kavuzu kırmızı renk olmasına karşın tanesi beyaz renklidir.

Kısaca kırik buğday unu denilince öncelikle ekmek yapımında kullanılması akla gelir. Kars yöresinde kırik buğday unu bir diğer geleneksel tür olan kırmızı buğday unu ile yarıyarıya karıştırılarak kullanılır. Kırmızı buğday unu daha yumuşak, kırik buğday unu ise daha sert karekterdedir. Bu sebeple ideal bir ekmek için kırmızı buğday unu ile kırik buğday unu karıştırılarak kullanılır.

kırik buğdayı
Türkiye'de bulunan geleneksel buğdaylar arasında yapılan araştırma da, kırik buğdayının yüksek protein içeriği ile tok tutucu ve ekmekleşmeye en elverişli un olduğu belirtilmiştir.

kırik buğdayın yetiştiği yerler
Kırik buğday ununun renginin beyaz olması, lezzetinin şimdiki ekmeklerinkine benzemesi, sağlıklı beslenmeyi amaçlayıp ağız tadını da değiştirmek istemeyenler için ideal bir alternatiftir.

Kırik Ununu özel yapan asıl unsur, ekmek haricinde pasta, poğaça ve kek yapımında da beyaz un kadar kabiliyetli olmasıdır.

KIRİK BUĞDAY UNU PAKET ALTERNATİFLERİ

Kırik Buğday Unu 1 Kg
Kırik Buğday Unu 2 Kg
Kırik Buğday Unu 3 Kg

Kırik Buğday Unu sipariş vermek için sayfanın sağ sütunundaki sipariş ver butonuna tıklayınız !

Kırik Buğday Unu Fiyat / Kg / Kargo

  • Kırik Buğday Unu 1 Kg = 00,00 TL
  • Kırik Buğday Unu 2 Kg = 00,00 TL
  • Kırik Buğday Unu 3 Kg = 00,00 TL

Kırik Buğday Unu Satın Almak İçin

SİPARİŞ VER