Katkısız Saf Un Burada

Ekmek temel gıda maddemiz. Katkısız ekmek yapabilmenin ilk şartı katkısız un kullanmak. Katkısız sağlıklı saf unlar uzmanlık alanımız. Daha çok üretmek ve raflara ürün doldurmak gibi bir hedefimiz yok. Sadece ihtiyacı olana ihtiyacı olan kadar saf un burada...

Saf Ekmek

Saf Un Çeşitleri

katkısız un çeşitleri


Katkısız Unlar / Pure Flour

Temel gıda maddemiz olan ekmek, lezzetini yapıldığı tahıldan alır. Un, su ve tuzdan yapılan ekmekte ona koku ve tad verebilecek başka bir madde yoktur. Bu sebeple ekmeğin lezzeti direkt yapıldığı tahılın kalitesine bağlıdır. Ekmeğin ne kadar sağlıklı olduğu tahıl tanesinin ne kadar doğal olduğu ile direkt ilgilidir. Dolayısı ile sağlıklı dane'den sağlıklı un, sağlıklı undan da sağlıklı ekmek yapılabilir.

Tüm tahıl taneleri yapı olarak 3 kısımdan oluşur. Bu kısımlar kepek, endosperm ve ruşeym'dir.

Kepek: Taneyi dıştan saran yapı olup b vitamini, antioksidan ve lifli bir içeriğe sahiptir. Ruşeym: Ruşeym tanenin yeni bitki oluşturabilecek gelişebilen kısmına denir. Bazı yararlı yağlar, mineral, protein ve B vitamini içerir. Endesperm: Tahıl tanesinin en büyük kısmını oluşturur. Endosperm hem bitkinin hemde insanın besin kaynağı olan kısımdır. İçeriğin tamamı nişastadır.

Rafine Un veya Beyaz Un adıyla satılan ürünlerde taneden kepek ve ruşeym rafine edilir. Tam Buğday Unu ise taneden ruşeym ve kepek ayrılmadan olduğu gibi öğütülmesi ile elde edilir. Safekmek sitesinde gördüğünüz unların tamamı daneden hiç bir unsur çıkarılmadan ve hiç bir katkı eklenmeden üretilmektedir.