Katkısız Saf Kavılca Ekmeği Burada

Ekmek temel gıda maddemiz. Katkısız ekmek yapabilmenin ilk şartı katkısız un kullanmak. Katkısız sağlıklı saf unlar uzmanlık alanımız. Daha çok üretmek ve raflara ürün doldurmak gibi bir hedefimiz yok. Sadece ihtiyacı olana ihtiyacı olan kadar saf un burada...

Saf Ekmek

Kavılca Ekmeği

Kavılca Ekmeği / Spelt Bread / 2n=28 Kromozom GDO'suz

Gluteni en düşük Spelt Ekmek

kavılca ekmeği

Kavılca Ekmeği

Kavılca, kars yöremize özgü yaban yetişen genetiği bozulmamış kıymetli bir buğday türüdür.

Kavılca ekmeğini özel yapan sadece kullanılan buğdayın gdo'suz olması değil, kavılca buğdayının öğütüldüğü değirmen ile de ilgilidir.

Tam tahıl ile üretilmiş katkısız ve genetiği değişmemiş ekmekler arasında gluteni en düşük, sürekli tüketilebilecek kadar lezzetli olması, kendine has hafif aroması, üç öğüne de yakışan dokusu ile kavılca ekmeği bizim ekmek favorimizdir.

Değirmenin unun sağlığı ile ilgili olmasının sebebi öğütülür esnasında ısınması ile ilgilidir. Elektrikli değirmen, su değirmenine göre öğüttüğü tahılı daha fazla ısıtır.

Gerekenden fazla ısınan tahıl, bazı faydalı içeriğini bu esnada kaybeder. Su değirmeninde öğütülen Kavılca unu ise daha yavaş ve ısınmadan öğütüldüğünden faydalı içeriğini kaybetmez.

Kavılca ekmeği yukarıda izah ettiğimiz genetiği bozulmamış olması, su değirmeninde ısıya maruz kalmadan öğütülmesi ile en sağlıklı olan ekmekler arasındadır.

Kavılca ekmeğinin bu aşamadan sonraki kalitesini maya, su, tuz ve pişirme aşamaları etkiler.

Kavılca Ekmeği Tarifi

Kavılca Ekmeği Tarifi İçin Malzemeler: 3 Su bardağı ılık su, 1 Yemek kaşığı bal, 1 Paket (10 gr) maya, 2 Çay kaşığı tuz, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 400 Gr elenmiş safekmek kavılca unu.

Kavılca ekmeği yapılırken yukarıdaki malzemeler bir kapta karıştırılır ve 15 dakika ağzı kapatılarak bekletilir. Süre dolduktan sonra 400 gr safekmek kavılca unu elenerek karışımın üzerine eklenir. Karıştırılarak ağzı kapatılıp oda sicaklığında 1 saat beklemeye bırakılır.

1 saatin sonunda varsa ekmek kalıbı yoksa kek kalıbı veya borcama tekrar karıştırılarak konulur. Pişirme kağıdı kullanılması sonunda ekmeği çıkarmayı kolaylaştırır. Kalıpta da 1 saat ağzı kapalı bekletilir. Artık kavılca ekmeği hamurumuz yeteri kadar kabarmış olmalıdır. Bunu gözlemleyerek 200 derecede ısıtılmış bir fırının ortası hizasına yerleştirilir.

Kavılca ekmek hamurumuzun üzeride pişirme kağıdı ile kapalı olmalıdır. 200 derece de 1 saat pişirilir. Fırın ağzı açılıp bakıldıktan sonra tercihen dışı kıtır olmasını isterseniz 10 dakika daha pişirebilirsiniz.

Soğumadan kesmeyin. Soğuduktan sonra şef bıçağı yardımıyla kesip afiyetle yiyebilirsiniz. Kavılca ekmeği en iyi bez torba da saklanır. 72 saat açıkta durabilir.

KAVILCA EKMEĞİ PAKET ALTERNATİFLERİ

Kavılca Ekmeği 1 Ad
Kavılca Ekmeği 2 Ad
Kavılca Ekmeği 3 Ad

Kavılca Ekmeği sipariş vermek için sayfanın sağ sütunundaki sipariş ver butonuna tıklayınız !

Kavılca Ekmeği 800 Gr/Adet

  • Kavılca Ekmeği 1 Ad = 00,00 TL
  • Kavılca Ekmeği 2 Ad = 00,00 TL
  • Kavılca Ekmeği 3 Ad = 00,00 TL

Kavılca Ekmeği Satın Almak İçin

SİPARİŞ VER