Çiğ Karabuğday Ekmeği

Çiğ Karabuğday Ekmeği Burada

Ekmek temel gıda maddemiz. Katkısız ekmek yapabilmenin ilk şartı katkısız un kullanmak. Katkısız sağlıklı saf unlar uzmanlık alanımız. Daha çok üretmek ve raflara ürün doldurmak gibi bir hedefimiz yok. Sadece ihtiyacı olana ihtiyacı olan kadar saf un burada...

Saf Ekmek

Çiğ Karabuğday Ekmeği

Çiğ Karabuğday Ekmeği / Raw buckwheat Bread

Çiğ Karabuğday Ekmeği

Çiğ Karabuğday Ekmeği

Kavrulmamış karabuğday tanesinin öğütülmesi ile elde edilen undan yapılan ekmek. Çiğ karabuğday ekmeğinin diğer karabuğday ekmeklerinden farkı, yapımında kullanılan mayanında çiğ karabuğday unundan yapılabilmesidir.

Kavrulmuş karabuğday mayalanma esnasında fermantasyon tepkimesi verememekte yada çok az verebilmektedir. Çiğ karabuğday ise hücre canlı aktivitesi hala yüksek olduğundan daha kolay fermente olmaktadır. Bu fermantasyonun güçlü olması, mecburiyet ekmeği yerine kendinden ekşi mayalı, mis kokulu ve klasik ekmeklerin tadında sürekli yenebilecek çiğ karabuğday ekmeğinin üretilmesine imkan sağlar.

Çölyak ve buğday alerjisi rejimi yapanlar tarafından zorunlu tercih edilen bir ekmek olan çiğ karabuğday ekmeğinin yapılış aşamaları şu şekildedir.

Glutensiz çiğ karabuğday unu cam bir kaba bir miktar alınır. Üzerine un miktarı kadar arıtılmış su eklenir. Cıvık bir hamur kıvamı doğru olacaktır. Oda siceklığında ışık almayan bir noktada 24 saat bekletilerek her 12 saatte bir kokusu kontrol edilir. Onlarca denemelerimiz sonucu öğrendiğimiz, mayanın kokmakla küflenmek arasındaki noktada kullanılması gerektiğidir. Erken kullanırsanız geç kabarır, geç kalırsanız küflenir. Bu zamanın ölçüsü ilgili yerin sicaklığı ve nemi ile ilgili olduğundan tam rakamı değişir. Bizim denemelerimizde 50-52 saat aralığında maya oluşmuştur.

Gluten diyeti yapanlarda tükettikleri ürünün içeriğini tamamen bilmeleri çok önemlidir. Çiğ karabuğday ekmeğinin içeriğinde çiğ karabuğday unu, su ve kaya tuzu mevcuttur. Kendi unu dışında bir maya maddesi, koruyucu, kıvam arttırıcı ve raf ömrü uzatmak için eklenen koruyucuların hiçbirini içermez. Buğday intoleransı olanlar tüktebilir. İçi nemli kabuğu serttir. Çiğ karabuğday ekmeğinizi ince dilimlemenizi ve kalan kısmını sürekli buzdolabında saklamanızı öneriririz.

ÇİĞ KARABUĞDAY EKMEĞİ PAKET ALTERNATİFLERİ

Çiğ Karabuğday Ekmeği 1 Ad
Çiğ Karabuğday Ekmeği 2 Ad
Çiğ Karabuğday Ekmeği 3 Ad

Çiğ Karabuğday Ekmeği sipariş vermek için sayfanın sağ sütunundaki sipariş ver butonuna tıklayınız !

Çiğ Karabuğday Ekmeği Fiyatı

  • Çiğ Karabuğday Ekmeği 1 Ad = 19,99 TL
  • Çiğ Karabuğday Ekmeği 2 Ad = 00,00 TL
  • Çiğ Karabuğday Ekmeği 3 Ad = 00,00 TL

Çiğ Karabuğday Ekmeği Satın Almak İçin

SİPARİŞ VER