Çiğ Karabuğday Ekmeği

Çiğ Karabuğday Ekmeği Burada

Ekmek temel gıda maddemiz. Katkısız ekmek yapabilmenin ilk şartı katkısız un kullanmak. Katkısız sağlıklı saf unlar uzmanlık alanımız. Daha çok üretmek ve raflara ürün doldurmak gibi bir hedefimiz yok. Sadece ihtiyacı olana ihtiyacı olan kadar saf un burada...

Saf Ekmek

Çiğ Karabuğday Ekmeği

Çiğ Karabuğday Ekmeği / Raw buckwheat Bread

Çiğ Karabuğday Ekmeği

Çiğ Karabuğday Ekmeği

Kavrulmamış karabuğday tanesinin öğütülmesi ile elde edilen undan yapılan ekmek. Çiğ karabuğday ekmeğinin diğer karabuğday ekmeklerinden farkı, yapımında kullanılan mayanında çiğ karabuğday unundan yapılabilmesidir.

Kavrulmuş karabuğday mayalanma esnasında fermantasyon tepkimesi verememekte yada çok az verebilmektedir. Çiğ karabuğday ise hücre canlı aktivitesi hala yüksek olduğundan daha kolay fermente olmaktadır. Bu fermantasyonun güçlü olması, mecburiyet ekmeği yerine kendinden ekşi mayalı, mis kokulu ve klasik ekmeklerin tadında sürekli yenebilecek çiğ karabuğday ekmeğinin üretilmesine imkan sağlar.

Çölyak ve buğday alerjisi rejimi yapanlar tarafından zorunlu tercih edilen bir ekmek olan çiğ karabuğday ekmeğinin yapılış aşamaları şu şekildedir.

Glutensiz çiğ karabuğday unu cam bir kaba bir miktar alınır. Üzerine un miktarı kadar arıtılmış su eklenir. Cıvık bir hamur kıvamı doğru olacaktır. Oda siceklığında ışık almayan bir noktada 24 saat bekletilerek her 12 saatte bir kokusu kontrol edilir. Onlarca denemelerimiz sonucu öğrendiğimiz, mayanın kokmakla küflenmek arasındaki noktada kullanılması gerektiğidir. Erken kullanırsanız geç kabarır, geç kalırsanız küflenir. Bu zamanın ölçüsü ilgili yerin sicaklığı ve nemi ile ilgili olduğundan tam rakamı değişir. Bizim denemelerimizde 50-52 saat aralığında maya oluşmuştur.

Gluten diyeti yapanlarda tükettikleri ürünün içeriğini tamamen bilmeleri çok önemlidir. Çiğ karabuğday ekmeğinin içeriğinde çiğ karabuğday unu, su ve kaya tuzu mevcuttur. Kendi unu dışında bir maya maddesi, koruyucu, kıvam arttırıcı ve raf ömrü uzatmak için eklenen koruyucuların hiçbirini içermez. Buğday intoleransı olanlar tüktebilir. İçi nemli kabuğu serttir. Çiğ karabuğday ekmeğinizi ince dilimlemenizi ve kalan kısmını sürekli buzdolabında saklamanızı öneriririz.

Karabuğday Ekmeği sipariş vermek için tıklamanıza rağmen neden çiğ karabuğday ekmeğinin sayfasına geldiniz?

Glutensiz üretimde, bilindiği üzere gluten içeren diğer ürünlerin bir bulaşı riski oluşturmaması gerekiyor. Üretimin hammadde - ürün işleme - pişirme ve paketleme aşamaları var. Temiz hammaddeyi (Çiğ Karabuğday Tanesi) satınalıyoruz. Başka hiç bir ürünün öğütülmediği bir glutensiz değirmende öğütüyoruz. Hamurları glutensiz üretime tahsis edilmiş kalıplarda pişiriyoruz. Lakin bu özen buğday intoleransı olanların ve genel sağlık için glutenden uzak durmaya çalışanların ihtiyaçlarını karşılamakla birlikte çölyak tanısı almış hastaların kullanımı için aranan şartları karşılamıyor.

Safekmek üretim yerini ve mağazasını ziyaret edenler mevcut alanın 2 ayrı hattın tesisi için yeterli gelmeyeceğini görmüşlerdir. Bu sebeple büyük özveri ve şartları zorlayarak glutensiz hat kiralayarak yaptığımız Karabuğday Ekmeğine yaz dönemi için ara verip, yerine gdo'suz ekmeklerimiz ile aynı hatta pişen Çiğ Karabuğday Ekmeğimizin üretimini arttırıyoruz.

İçinizi rahatlatacak unsurlardan biri safekmek üretim çeşitleri alanında beyaz un ve türevlerinin olmamasıdır. Yani hattımızdan çıkan ekmeklerin tamamı atalık buğdaylardan ibaret olduğu için gluten oranları beyaz una göre çok düşük ve genetiği bozulmamış tahılların içerdiği doğal gluten.

03.06.2018 tarihinden itibaren safekmeğin kendi üretim alanında üretilen %100 ekşi mayalı çiğ karabuğday unu ile yapılan katkı ve koruyucu kullanılmayan, hiç bir şekilde beyaz un ve türevlerinin pişirilmediği fırınımızda Çiğ Karabuğday Ekmeklerini üretmeye devam edeceğiz. Ekmeklerimizin üzerinde mecburen "Glutenli ürünlerle aynı hatta üretilmiştir" ibaresi olacak. Çölyak tanısı olanların hekimlerinin yönlendirmelerini esas almaları, sağlıklı yaşam için glutenden uzak duranlar ve buğday intoleransı olanların ise çiğ karabuğday ekmeklerimizin tadını çıkarmalarını öneriririz.

ÇİĞ KARABUĞDAY EKMEĞİ PAKET ALTERNATİFLERİ

Çiğ Karabuğday Ekmeği 1 Ad
Çiğ Karabuğday Ekmeği 2 Ad
Çiğ Karabuğday Ekmeği 3 Ad

Çiğ Karabuğday Ekmeği sipariş vermek için sayfanın sağ sütunundaki sipariş ver butonuna tıklayınız !

Çiğ Karabuğday Ekmeği Fiyatı

  • Çiğ Karabuğday Ekmeği 1 Ad = 00,00 TL
  • Çiğ Karabuğday Ekmeği 2 Ad = 00,00 TL
  • Çiğ Karabuğday Ekmeği 3 Ad = 00,00 TL

Çiğ Karabuğday Ekmeği Satın Almak İçin

SİPARİŞ VER