Katkısız Kırmızı Buğday Burada

Ekmek temel gıda maddemiz. Katkısız ekmek yapabilmenin ilk şartı katkısız un kullanmak. Katkısız sağlıklı saf unlar uzmanlık alanımız. Daha çok üretmek ve raflara ürün doldurmak gibi bir hedefimiz yok. Sadece ihtiyacı olana ihtiyacı olan kadar saf un burada...

Saf Ekmek

Kırmızı Buğday

Kırmızı Anadolu Buğdayı (ferrugineum) / T. aestivum ssp. aestivum

Kırmızı Buğday

Kırmızı Buğday

Genetiği ülkemiz topraklarına uyumlu, bir çok yerde yetişen eski anadolu buğday türüdür. Özellikle son 50-60 senedir hibrit tohumlar çıktıktan sonra kırmızı buğday ekimi azalmıştır. Geleneksel tat diyebileceğimiz bir aromaya sahiptir. Ekmekleşme kabiliyeti yüksektir.

Dünya gıda ve tarım örgütünün bitki sağlığı ve üretimi uzmanı Hafız Muminjanov Türkiye'ye ait yerel buğday türleri ile ilgli yaptığı araştırmada ilk 10 türün listesini yapmış ve kırmızı buğday bu listede 3. sıradadır.

Genetiği bozulmamış buğday türü olarak henüz etiketlenmese de genetiğinin bozulduğuna dair bir çalışma ve belirtisi de yoktur. Genetiği bozulmamış antik buğday türleri ile davranış olarak benzerlik gösterir. (kepek miktarı, düşük gluten, protein yapısı, yetiştirilen alanlar)

Kırmızı Anadolu buğdayını özel yapan genetik sağlamlığı veya anadoluda eski zamanlardan beri tarımının yapılması değil, günümüz tüketim alışkanlıklarına uygun aroma ve lezzetidir. Sitemizde satışı yapılan kırmızı buğday kars yöresine aittir. Aynı buğdayı farklı yerlerde bulursak soğuk iklimde yetişenini tercih ediyoruz. Sebebi bitki hastalık ve zararlılarının soğukta etkili olamamasıdır. Bitki hastalanmayınca da ziraai kimyasal ilaçlar kullanılmasına gerek kalmamaktadır.

kırmızı buğdayın yetiştiği yerler
Kırmızı buğday ile yapılan ekmek Kars yöremizde çok tüketilmektedir. Lezzet konusunda aranılan bir lezzet olmuştur. Sert bir buğday türü olmasına rağmen ununun davranışı ve hamurlaşması yumuşak ve uyumludur. Anadolunun tamamına yayılma sebeplerinden biri de hamurlaşmadaki yüksek uyumudur. Bir süre fabrika ununun kolaylığına kendini kaptıran kars köylüsü, bazı fırsatlar yakalamış ve kendi değeri olan kırmızı buğdayın tekrar farkına varmış, ekmeğini kırmızı buğdaydan yapmaya başlamıştır.

Anadolu coğrafyasının en eski buğday türlerinden olan kırmızı buğdayın aroma ve hamurlaşma kabiliyeti özelliklerinden dolayı ekmek üretimini evde yapmak isteyenler için bir başlangıç noktası olması gerekir. Sağlıklı ekmek için un arayanların başlangıç unu kırmızı buğdaydan elde edilirse kolayca pes etmezler, Çünki acemilikleri tolere edebilen yumuşak huylu unun üretildiği tahıl kırmızı buğdaydır.

KIRMIZI BUĞDAY PAKET ALTERNATİFLERİ

Kırmızı Buğday 1 Kg
Kırmızı Buğday 2 Kg
Kırmızı Buğday 3 Kg

Kırmızı Buğday sipariş vermek için sayfanın sağ sütunundaki sipariş ver butonuna tıklayınız !

Kırmızı Buğday Fiyat / Kg / Kargo

  • Kırmızı Buğday 1 Kg = 13,99 TL
  • Kırmızı Buğday 2 Kg = 00,00 TL
  • Kırmızı Buğday 3 Kg = 00,00 TL

Kırmızı Buğday Satın Almak İçin

SİPARİŞ VER