Katkısız Saf Dinkel Buğdayı Burada

Ekmek temel gıda maddemiz. Katkısız ekmek yapabilmenin ilk şartı katkısız un kullanmak. Katkısız sağlıklı saf unlar uzmanlık alanımız. Daha çok üretmek ve raflara ürün doldurmak gibi bir hedefimiz yok. Sadece ihtiyacı olana ihtiyacı olan kadar saf un burada...

Saf Ekmek

Dinkel Buğdayı

Dinkel Buğdayı /Triticum aestivum subsp. spelta / GDO'suz

dinkel bugdayi

Dinkel Buğdayı

Tüm buğdayların atası olduğu Konya Çumra bölgesinde yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen antik dinkel buğday tohumlarının incelenmesi ile tespit edilmiş tür. Hekzaploid yapıdaki nadir buğday. Üretimi sadece Konya'da sınırlı bir bölgede kontrollü şekilde yapılmaktadır.

dinkel unu
Tür dünyada nesli tükenmek üzere olan genetiği değişmemiş 3 buğday türünden birisidir. Almanya'da yoğun tüketilmekte ve bilinmektedir. Dinkel almanca da kızıl anlamına gelir. Konya da Kızıl buğday olarak ta bilinir.

Dinkel aşırı toprak istekleri olmayan kendini savunan bir gene sahip dayanıklı bir buğday türüdür. Kavuz kısmı kalın ve kış şartlarına dayanıklıdır. Bu kavuz tüketimden önce alınmaktadır. Dinkel buğdayının kepek, ruşeym ve endosperm kısmının tamamı öğütülerek dinkel unu elde edilmektedir.

Normal buğday türlerine göre vitamin ve mineral içeriği 1/4 oranında daha zengindir. Genetiği bozulmamış buğdayın önemi üretimine girdiği besin madde çeşitinin çokluğundandır. Mutfağımızda buğdayın içine girmediği kaç hamur işi kaç makarna kaç ekmek yapabilirsiniz? Hiç... Bu sebeple dinkel buğdayı ile veya dinkel buğdayının tam öğütülmesi ile elde edeceğiniz dinkel unu ile yapacağınız bir çok gıda maddesi, değil zarar vermek, hücrelerimiz, sinir sistemimiz ve bağışıklık sistemimiz için destekleyici olacaktır.

Dinkel buğdayını öğüterek ekmek, pasta, kek yapımında kullanabilir veya haşlayarak salatasını yapabilirsiniz. Kendine has antik aroması ve kıvamı ile sağlıklı bir seçenek.

dinkel ekmegi
Dinkel buğdayını diğerlerinden ayıran tek unsur genetiği ile oynanmamış olması değildir. Gluten içeriğinin sıfıra yakın olmasıdır. Gluteni ölçülendiren aritmetiğin, glutensiz olarak adlandırdığı aralıkta değerlere ulaşılmaktadır. Avrupa'da özellikle Almanya'da Dinkel Buğdayının ekiminin artması, Çölyak hassasiyeti olanların buğday ihtiyacını karşılamak içindir. Dolayısı ile düşük glisemik index sayesinde diyabetliler içinde sağlıklı bir buğday türüdür.

Genetiği değişmemiş, sağlıklı ve lezzetli bir buğday olan spelt buğdayın zaman içinde ekiminin azalmasının başlıca 2 sebebi vardır.

ilk sebep düşük verim değeridir. Spelt buğday diğer gdo lu buğdaylara göre 1/3 - 1/4 kadar verim verir. Aynı araziden daha çok buğday alma hırsı spelt buğdayın yetiştiriciliğinin azalmasındaki ilk sebeptir.

İkinci konu ise spelt buğdayın kavuzlu yapıda olmasıdır. Başak ve çiçekleri saran bu kavuz kabuğunun işlemesi çıkarması zordur. Bu işçilik spelt buğdayın ekimini azaltan ikinci unsur olmuştur.

Genlerimizi bozan gdo lu buğdayların bizi ne hale getirdiği ortada. Değil zarar, yedikçe detoks etkisi yapan spelt dinkel buğdayını tüm zahmetine rağmen ekip, yetiştirip, biçip size ulaştıracağız. Sağlıkla safekmekle kalın.

DİNKEL BUĞDAYI PAKET ALTERNATİFLERİ

Dinkel Buğdayı 1 Kg
Dinkel Buğdayı 2 Kg
Dinkel Buğdayı 3 Kg

Dinkel Buğdayı sipariş vermek için sayfanın sağ sütunundaki sipariş ver butonuna tıklayınız !

Dinkel Buğdayı Fiyat / Kg / Kargo

  • Dinkel Buğdayı 1 Kg = 00,00 TL
  • Dinkel Buğdayı 2 Kg = 00,00 TL
  • Dinkel Buğdayı 3 Kg = 00,00 TL

Dinkel Buğdayı Satın Almak İçin

SİPARİŞ VER