Ekşi Maya Burada

Ekmek temel gıda maddemiz. Katkısız ekmek yapabilmenin ilk şartı katkısız un kullanmak. Katkısız sağlıklı saf unlar uzmanlık alanımız. Daha çok üretmek ve raflara ürün doldurmak gibi bir hedefimiz yok. Sadece ihtiyacı olana ihtiyacı olan kadar saf un burada...

Saf Ekmek

Ekşi Maya

Ekşi Maya / Sourdough

ekşi maya

Ekşi Maya

Spelt Ekşi Maya

Safekmek olarak ekşi maya yapma yolculuğuna bir çoğunuz gibi internetten verilen tariflerle başladık. Ekşi maya yapımı ile ilgili içimizdeki istek ekşi mayanın faydalarını öğrendikçe arttı. Sadece lezzet ve ekmeğin ömrünü arttırmak olarak bildiğimiz ekşi mayanın daha başka öyle faydaları var ki...

Un ve sudan oluşan ekşi maya yine un ve su ile beslenen canlı bir oluşum. Beslenib büyüyor, yaşlanıp ölebiliyor. Heyecan verici kısmı da tam burası.

İnternet tariflerinden ekşi maya deneyenler nasıl bir stres ve başarısızlık yaşandığını iyi bilirler. Bizde bu tariflerle ekşi maya yaparken hep ninelerimizin nasıl bunu kolayca yaptığını düşündük. Bu kadar uğraşıyorlarmıydı sahiden? Biz hiç şahit olmamıştık. Tel dolaptan çıkardıkları hamur parçasını unun içine atmaları yetiyordu pofuduk ekmek ve börekleri yapmaları için.

Son radde de internette yer alan eşi maya yapımı tariflerini boş verip kendi hayal gücümüzle mayamızı yapmaya karar verdik.

İşte size en kolay ekşi maya tarifi: eşit miktarda un ve suyu parmaklarınızla yalandan! karıştırır gibi yapıp ağzı kapalı bir cam kapta mutfak dolabına atıyorsunuz. 48 saat bakmıyorsunuz bile. 48 saat sonra camdan görürnen gözenekler su damlası büyüklüğüne gelince ( her iklimde her sicaklık koşulunda farklılık gösterir) ekşi mayamızı alıp hamurumuzu yoğurabiliriz. İşte bu kadar.

Kendi çevremizdeki biyotiklerle beslenen kendi ekşi mayamızın ek doğal probiyotik olduğunu ve fermantasyon esnasında unumuzda bulunan zararlıları ve gluteni parçaladığını öğrendiğimiz ekşi mayamız hazır.

Ekşi mayayı beslemek dedikleri şeyde kullanılınca azalan mayaya yine eşit miktarda un ve su ekleyip karıştırmak. Hamur işi yapmayacaksanız buzdolabına kaldırıyorsunuz. Hamur işi yapılacaksa açıkta bekleyebilir. Her geçen gün kabarma özelliği gelişir ve daha az mayalanma için beklersiniz.

Safekmek ekşi mayasının hikayesi bu. Son olarak kargo ile sizlere ulaştırmak için denemeler yaptık. Çok şükür sağ salim gidiyor ve hamuru mayalıyor. Arzu eden kendi yapsın. Vaktim yok diyorsanız ekşi mayanız bizde ve hazır...

EKŞİ MAYA PAKET ALTERNATİFLERİ

Ekşi Maya 1 Ad
Ekşi Maya 1 Ad

Ekşi Maya sipariş vermek için sayfanın sağ sütunundaki sipariş ver butonuna tıklayınız !