Yerli Kinoa Burada

Ekmek temel gıda maddemiz. Katkısız ekmek yapabilmenin ilk şartı katkısız un kullanmak. Katkısız sağlıklı saf unlar uzmanlık alanımız. Daha çok üretmek ve raflara ürün doldurmak gibi bir hedefimiz yok. Sadece ihtiyacı olana ihtiyacı olan kadar saf un burada...

Saf Ekmek

Kinoa

Kinoa / quinoa / Chenopodium Quinoa

Kinoa

Kinoa

Kinoa, inka kültürü ile yaşıt 16. yüzyıl gıda maddeleri stoğunda temsil edilmiş Güney Amerika orijinli olduğu düşünülen, boyutuna göre çok yüksek aminoasit içeriği olan yararlı ve genetik erozyona uğramamış bir tahıldır. İçeriğindeki temel aminoasit zenginliğini ifade etmek için " 1 kg kinoa: 10 kg ete eşittir" cümlesi kullanılmaktadır.

Kinoa'nın en şaşırtıcı kısmı, akranlarının 2-3 katı protein içermesine rağmen bu proteinin gluten içermemesidir. Gluten içermeyen yapısından dolayı çölyak hassasiyeti olanların veya gluten tüketmek istemeyenlerin lezzetli bir alternatifi haline gelmiştir.

Damar sağlığı için olumlu etkileri tespit edilmiş olan magnezyum açısından zengin olan kinoa, antioksidan yapısı ile sofralarımızın vazgeçilmezi olmaya adaydır. Kinoa'nın direkt pirinç ve bulgur yerine kullanımı yanında tüm salata ve yemeklere lezzetli ve sağlıklı bir katkıdır.

Kinoa familya olarak ıspanaklardan bir çeşidin tohumudur. Bir tahıl çeşidi değildir. Kinoa taneleri filizlenme süreci farklılıklarına göre beyaz, kırmızı ve siyah olabilir. Vitamin değeri olarak sahip olduğu yüksek değere rağmen kolesterol içermeyen yapısı kinoayı vazgeçilmez kılan özelliklerindendir. Yağ içeriği düşük olmasına rağmen enerji değerinin yüksek olması diğer özelliğidir. Kırmızı ete göre kinoanın içerdiği protein 9-10 kat fazladır.

Kinoa üretiminde sert iklim koşullarına dayanıklıdır. Bu avantajla ülkemizin bazı noktalarında üretime başlanmıştır.

Kinoa tüketilmeden normal suda yarım saat bekletilip süzülür. Kaynama yolu ile pişirilecekse 1 bardak kinoa için 1,5-2 bardak su eklenerek 15-18 dk kaynatılır. Kaynatma bittikten sonra suyu süzülse de karıştırılmaz. Estetiğini bozmadan 15 dk bekletilirse ideal tüketim için patlamış mısır şeklini alacak ve bu şekilde servise kadar kalması kolaylaşacaktır.

Kinoa unu elde etmek için suda bekletilip süzülmüş kinoa 180 derece fırında renk değiştirmeye başladığı ana kadar kavurup soğuyunca öğüterek elde edebiliriz.

Glisemik indexi en düşük tahıllardan olduğundan diyabetli tüketimine uygundur. İmmün sistem, kemik ve beyin gelişimi gibi çocukların gelişiminde önemli olan devrede bu ihtiyaçlara cevap verici içeriğe sahiptir.


Kinoa Salatası
Kinoa Salatası lokantaların bir çoğunda mevcuttur. Kinoalı Lazanya mutfak literatürümüze girmiş henüz yaygınlaşmamıştır. Kinoadan yapılabilecek salata ve yemek çeşitleri internet sitelerinde yeralmaktadır.

KİNOA PAKET ALTERNATİFLERİ

Kinoa 500 Gr
Kinoa 1000 Gr

Kinoa sipariş vermek için sayfanın sağ sütunundaki sipariş ver butonuna tıklayınız !