Tam Buğday Ekmeği Burada

Ekmek temel gıda maddemiz. Katkısız ekmek yapabilmenin ilk şartı katkısız un kullanmak. Katkısız sağlıklı saf unlar uzmanlık alanımız. Daha çok üretmek ve raflara ürün doldurmak gibi bir hedefimiz yok. Sadece ihtiyacı olana ihtiyacı olan kadar saf un burada...

Saf Ekmek

Tam Buğday Ekmeği

Tam Buğday Ekmeği / Wheat Bread

tam buğday ekmeği

Tam Buğday Ekmeği

Hiç bir rafineye maruz bırakılmamış buğdayın olduğu gibi tüm kısımları ile öğütülmesinden elde edilir. Homojenik ve daha seyrek kalori yoğunluğu, doğal posası ile uzun süren tokluk hissi, zayıflamak isteyenlerin tercih etme sebebidir. Düşük glisemik indeksi ile kan şekerinin dengeli olmasını sağladığından şeker hastalarının dostudur. Midede çözünmeyen posa içeriği ile bağırsak kanseri riskini azaltıp kabızlıktan korur. Yulaf ekmeği kadar olmasa da kan kolesterolü üzerinde olumlu etkileri vardır.

tam buğday ekmeği

Tam Buğday Ekmeğinin en öne çıkan özelliği yüksek oranda ve bol çeşitli minerallerle tam besleyici olmasına rağmen kepek ve lif içeriğinden dolayı kolay hazmedilmesidir.

Beyaz ekmek tabir ettiğimiz buğdayın sadece endosperm kısmı kullanılarak yapılan ekmeğe göre kan şekerini yükseltmediği, kepek ihtivasından dolayı kabızlık yapmadığı ve kilo almaya sebep olmadığı bilinen gerçeklerdir.

tam buğday ekmeği

Uluslararası bir çok üniversitenin yaptığı araştırmalarda lif içeriğinin alınmamasından dolayı tam buğday ununun kabızlığı önlediği, kolesterolü düşürdüğü ve kilo vermek isteyenlere yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır.

100 gram tam buğday ekmeğinin muhtevası : 259 kaloridir. 47 gram karbonhidrat, 9 gram protein ve 4 gram yağ içerir.

tam buğday ekmeği
Tam Buğday Ekmeği Yapımı (Evsel bir tariftir, satışta olan ekmeğe ait tarif değildir.)

Malzemeler: 4 Bardak Tam Buğday Unu, 1 Tatlı Kaşığı Tuz, Tatlı Kaşığı Maya, 1,5 Bardak Sicak Su

Yapılışı: Mutfak robotu haznesine unun yarısını boşaltın. Maya ve tuzu ekleyerek karıştırın. Kalan un, su ile birlikte yavaş yavaş eklenerek karıştırılır. Karıştırma işi tamamlandığında robotta 10 dakika daha bekletilip tekrar karıştırılır. Elde edilen hamur pişirme kabına veya kek kalıbına konur. 45 dakika kabarması beklenir. 200 derecede daha önce ısıtılmış fırına konarak 30 dakika pişirilir. Kürdan batırarak tam buğdağ ekmeğinizin içinin pişip pişmediği kontrol edilebilirsiniz.

Muhafazası: Katkısız olan tam buğday ekmeği, beyaz ekmeğe göre daha hızlı bayatlar. Bu sebeple soğuduktan sonra konulacağı bir poşette buzdolabında saklamak, tüketilecek miktarı dilimleyerek kalanının dilimlenmeden muhafaza edilmesi ömrünü uzatır. Afiyet olsun.


TAM BUĞDAY EKMEĞİ PAKET ALTERNATİFLERİ

Tam Buğday Ekmeği 1 Ad
Tam Buğday Ekmeği 2 Ad
Tam Buğday Ekmeği 3 Kg

Tam Buğday Ekmeği sipariş vermek için sayfanın sağ sütunundaki sipariş ver butonuna tıklayınız !