Şemdinli Balı

Şemdinli Balı ürünümüz safekmek müşterilerine özeldir. Az miktarda yüksek kaliteli bu bal sizlere sunulmakta. Telefondan veya sipariş verme tuşu ile internetten sipariş verebilirsiniz.

Saf Ekmek

Şemdinli Balı

Şemdinli Balı / Şemdinli honey

şemdinli balı

Şemdinli Balı

Şemdinli Balı adı ile meşhur olan balın şöhreti ilçeye 65 km mesafedeki Balkayalar Dağı bitki florasının çeşitliliğinden kaynaklanır. Sadece bu bölgede yetişen ve bölge halkının tükettiği dış pazara sunulma imkanı olmamış bu bitkilerin bir kısmının türkçe isimleri bile mevcut değildir. Bu bitki örtüsü zenginliğinin öne çıkanlarından biri Qakilgiya otudur.

Şemdinli Balının elde edildiği Balkayalar başta olmak üzere Derecik Belde ve köylerinin sahip olduğu muhteşem zenginlikteki bitki örtüsünün bir sebebi de, insan ulaşımına pek uygun bir coğrafya olmaması ve bölge şartlarının malum halidir.

Şu an değil, tarihin bir çok döneminde insan erişimi mümkün olmadığından bakir kalmış zengin bitkisel çeşitliliği ile insanı etkileyen derecik bitki örtüsü, arılar için doğal bir korunma alanı oluşturmuştur. Bölgedeki zengin bitki örtüsünden faydalanan arılardan elde edilen şemdinli balı, saray mutfağına da tercih edilmişler.

şemdinli balı

Arıcılıkta standart olan daha çok bal üretimi yapabilmek için yaylalara kovanları nakletmektir. Şemdinli Balı üretiminde ise daha çok bal yerine daha kaliteli bal için derin vadiler ve sert iklimi ile Balkayalardan ayrılmamaktadırlar. Sürekli aynı auradan beslenen arıların ürettiği bal, daha tekil dokulu, daha karakterli ve daha sağlıklı olmaktadır.

En önemli unsurlardan biri ise bölgede ziraat yapmaya uygun arazi olmadığından zirai ilaç uygulanmış arazi bulunmaması ve arıların kimyevi maddelere maruz kalmamasıdır. Arı temiz ise bal temizdir. Arının temiz olabilmesi için bölgede hiç bir şekilde kimyasal kirlilik olmamalıdır.

Tekil dokudan beslenen nadir bir bal olan Şemdinli Balı fransa, ingiltere ve almanya başta olmak üzere bazı avrupa ülkelerine ihraç edilmekte, az bir kısmı iç pazarda sabit denilebilecek tüketiciler arasında kalmakta idi. Fuar ve internet sayesinde içinde bulunduğumuz dönemde Şemdinli Balı haklı şöhretini duyurma imkanı bulabilmiştir.

Kargo ile gönderim hakkında...
Tüm ballarda olduğu gibi Şemdinli Balınında en iyi muhafaza şekli cam kavanozdur. Kargo ile gönderim esnasında cam kavanoz kırıldığından aşağıda fotoğrafladığımız şemdinli balı için plastik kutular ile gönderim yapılmaktadır.

Kullanım önerimiz bal elinize geçtiğinde ilk fırsatta cam kavanoza aktarmanızdır. Bu şekilde özel bir bal olan şemdinli balına ait aroma daha iyi muhafaza edilmiş olur.

şemdinli balı 3

Şemdinli balı 2. sağım Beyaz Bal veya Sarı Bal Hakkında

Şemdinli balının elde edildiği bölgede bal eldesinde iki sağım yapılır. Bu metinden yukarıda ki fotoğraflar 1. sağım şemdinli balına aittir. Yılın ikinci yarısındaki sağımda bölgede yeralan yerel dilde Tosi adıyla anılan Türkçe'de Boğa Dikeni olarak bilinen özel bir bitkinin baskın etkisi görülür. Bu bitki örtüsü arının çok sevdiği ve yoğun olarak toz aldığı beyaz-sarı çiçeklere sahiptir. Sıradışı faydaları olan bölge halkı tarafında şifa etkisi ile tercih edilen bir bitkidir.

şemdinli balı, beyaz bal, sarı bal

Bu bitkinin yoğun çiçek açtığı döneme denkgelen şemdinli balının 2. sağımını oluşturan balların rengi de bu sebep ile daha açıktır. Madensel madde oranının artması ile koyulaştığı bilinen balın beyaz ve sarı renkli olanı tercih edilir. Nektardan rengini alan bal, ancak yüksek yaylalarda açık renkli nektarlara kavuşabilir.

şemdinli beyaz bal
Bu bitkinin yoğun çiçek açtığı döneme denkgelen şemdinli balının 2. sağımını oluşturan balların rengi de bu sebep ile daha açıktır. Madensel madde oranının artması ile koyulaştığı bilinen balın beyaz ve sarı renkli olanı tercih edilir. Nektardan rengini alan bal, ancak yüksek yaylalarda açık renkli nektarlara kavuşabilir.

ŞEMDİNLİ BALI PAKET ALTERNATİFLERİ

Şemdinli Balı 1,4 Kg
Şemdinli Balı 3 Kg
Şemdinli Balı 5 Kg


Şemdinli Balı Fiyat / Kg / Kargo

  • Şemdinli Balı 850 Gr = 00,00 TL
  • Şemdinli Balı 1700 Gr = 00,00 TL
  • Şemdinli Balı 2550 Gr = 00,00 TL

Şemdinli Balı Satın Almak İçin

SİPARİŞ VER