Katkısız Karabuğday Ekmeği Burada

Ekmek temel gıda maddemiz. Katkısız ekmek yapabilmenin ilk şartı katkısız un kullanmak. Katkısız sağlıklı saf unlar uzmanlık alanımız. Daha çok üretmek ve raflara ürün doldurmak gibi bir hedefimiz yok. Sadece ihtiyacı olana ihtiyacı olan kadar saf un burada...

Saf Ekmek

Kara Buğday Ekmeği / Çölyak Ekmeği

Karabugday Ekmeği / Buckwheat Bread / Buchweizen Brot

karabuğday ekmeği

Kara Buğday Ekmeği

Karabugday gluten içermez. Gluten içeriği olan gıdaları, Çölyak rahatsızlığı yaşayanlar sindiremez. Gluten içerikli gıdalar yediklerinde bağırsak iltihapları ve bağırsak emilim problemlerini artarak yaşamaya devam ederler. Çölyak hastalarının yegane yiyebilecekleri iki ekmekten biri mısır ekmeği, diğeri karabuğday ekmeğidir.

karabuğday ekmeği
Karabuğday ekmeği en zor yapılan ekmeklerden biridir. Safekmek olarak bir süredir farklı formullerle gluten içermeyen eldeki malzemelerle karabuğday ekmekleri yaptık. Bazısı sert bazısı hemen dağılan yapıda oldu. Son denememizde nispeten yumuşak ve hemen dağılmayan bir karabuğday ekmeği elde ettik. Aynı formulle kara buğday ekmeği yapımını bir kaç kez daha denedikten sonra açıkta ve buzdolabında ömrüne bir gözatıp sizlere sunabilecek hale getirmeye çalıştık.

Karabuğday Ekmeği Siparişi için bekleyenlere iyi bir haberimiz var !

karabuğday ekmeği
Hemen yukarıda görmüş olduğunuz karabuğdaylı safekmek fotoğrafı bu gün çekildi(30.09.2015). Yukarıdaki metinden anlayacağınız üzere uzun süredir geliştirmeye ve kargo ile iletmeye müsait hale getirmeye çalıştığımız bir konu karabuğdaylı ekmek. Yaklaşık bir yıl oldu.

Herşey karabuğday unundan başka hiç bir un kullanmadan hem glutensiz hemde endüstriyel katkılar içermeyen bir karabuğdaylı safekmek yapabilmek içindi...

Ve bu günki üretilen karabuğdaylı safekmekten bahsetmek istiyorum. Çapı 21 cm, derinlik 2 cm civarı. 250 gram un kullanıldı. Koparma efekti tam buğdaydaki gibi. Lezzet buğdayın çok üzerinde. Kısaca sahanda yumurtayı çok rahat yiyebiliyorsunuz.

karabuğday ekmeği
En heyecanlandığım konu ise tek başına pasta gibi yenebiliyor olması. İster ekmek deyin, ister kek, ister somun, sonuç lezzet muazzam... Ekstra öğütme ile karabuğday unu terbiye edildiğinden dilinizde eriyor. Damakta sadece aroma kalıyor. Kumlanma veya istemdışı parçalanma hiç yok. Maşallah :)

Hastalık demek istemiyorum ama çölyak hassasiyeti olup bizi uzun zamandan beri arayan, irtibatı kesmeyen herkese buradan sabırları için teşekkür etmek istiyorum. Sizlere sadece bir cümle söyleyeceğim: Beklediğinize değdi...

Karabuğday Ekmeği Nerede Satılır ?

Bu soruya safekmek.com da ! cevabı verebilmek için uzun süredir çalışıyoruz. Yularıdaki her gelişmeyi size adım adım paylaştığımız metinleri silmedik. Saf karabuğday unundan endüstriyel maya kullanmadan arıtılmış su ve işlenmemiş tuz ile hiç bir katkı kullanmadan keyifle yenecek şekilde karabuğday ekmeğiniz hazır.

Önce satışa hazır karabuğday ekmeğimizin fotoğrafları ile bir gözümüzü doyuralım :)

Safekmek Karabuğday Ekmeği:

1 li, 2 li, 3 lü paketlerde size sunulacak olan safekmek karabuğday ekmeği butik bir üretimdir. Yüksek miktarlarda sipariş vermeyiniz!

İçindekiler: Saf Karabuğday Unu, arıtılmış su, kaya tuzu, eser miktarda sıvı yağ.
Pişirme: Toprak zeminli fırında
Ağırlığı: 800 Gr/Ad (10 Gr fazla veya eksik çıkabilir)
Paketteki Adet: Seçeneğe göre 1,2 veya 3 adet

KARABUĞDAY EKMEĞİ PAKET ALTERNATİFLERİ

Karabuğday Ekmeği 1 Ad
Karabuğday Ekmeği 2 Ad
Karabuğday Ekmeği 3 Kg

Karabuğday Ekmeği sipariş vermek için sayfanın sağ sütunundaki sipariş ver butonuna tıklayınız !


Fırında Karabuğday Ekmeği Tarifi: (Üretimdeki Karabuğday ekmeğine ait değildir, evde uygulanması için tasarlanmış farklı bir tariftir.

Malzemeler: 2 yumurta, 2,5 su bardağı süt, 1 su bardağı içme suyu, 1 tatlı kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 300 gr karabuğday unu, kabartma tozu.

Tarife başlamadan önce fırınınızı 200 dereceye getirin, ısınmaya başlasın. 2 yumurtayı mikserle iyice çırpın, tuzu, şekeri, yağı, sütü, suyu ilave edip çırpınız. Karabuğday ununu yavaşça eleyerek ilave edin bu arada çırpıcı çalışsın. Topaklanma olmasın diye karabuğday unuyla beraber kabartma tozunu ilave ediniz. Az yağlanmış ve yüzeyi geniş tepsiye dökünüz (teflon varsa daha iyi olur) fırınınızın en alt sırasında pişirme yapınız. Yarım saat sonra fırınınızın kapağını açın içerdeki buharı dışarı çıksın, sonra kapatın.

Toplam 1 saat fanlı fırında pişirin. Hızlı katılaşan bir hamur özelliği olduğu için hamuru kardığınız an fırına vermeniz gerekiyor.


Makinede Karabuğday Ekmeği Tarifi:

2 yumurta 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile çırpılır. Üzerine, içinde 1 tatlı kaşığı pekmez eritilmiş 1 su bardağı sicak su eklenir. Bunun üzerine de 1 su bardağı oda sıcaklığında süt eklenir. Tamamı hafif karıştırılıp makinenin kalıbına dökülür.

Sıvıların üzerine 1 tatlı kaşığı kaya tuzu eklenir. 330 gram Safekmek karabuğday unu ve bir paket kuru maya üzerine konarak hamur hazırlama programı başlatılır. Bu bittikten sonra 1 saatlik fırınla programı 200 derecede çalıştırılır. Soğuduktan sonra dilimleyiniz ve dilimler ince olsun.

Karabuğday Ekmeği 1 Adeti 750 Gr

  • Karabuğday Ekmeği 1 Ad = 00,00 TL
  • Karabuğday Ekmeği 2 Ad = 00,00 TL
  • Karabuğday Ekmeği 3 Ad = 00,00 TL

Karabuğday Ekmeği Satın Almak İçin

SİPARİŞ VER