Pratik Kullanımlı Ekmek Kalıbı

Pratik Ekmek Kalıbı Burada

Ekmek temel gıda maddemiz. Katkısız ekmek yapabilmenin ilk şartı katkısız un kullanmak. Katkısız sağlıklı saf unlar uzmanlık alanımız. Daha çok üretmek ve raflara ürün doldurmak gibi bir hedefimiz yok. Sadece ihtiyacı olana ihtiyacı olan kadar saf un burada...

Saf Ekmek

Ekemek Kalıbı

Galvaniz Ekmek Kalıbı

ekmek yapma kalıbı

Ekmek Kalıbı

Beyaz ekmeğin sağlığımız açısından olumsuzluklarını öğrendikçe hepimiz daha katkısız ve daha saf ekmeklere meylettik. Lakin bu özel ekmek türleri her yerde bulunmuyor. Bulunsa da fiyatlı oluyor.

Ekmeği evde yapma fikrinin bu zorluklardan da öte hobi faaliyeti kısmı da var elbette. Yediğiniz ekmeğin içinde ne olduğunu bilmek, ailenizin sağlığı açısından faydalı olduğunu bilmek ve küçük doğal eklentilerle farklı lezzetleri tadabilmek keyifli olmakta.

Bir dönem ekmek yapma makineleri moda oldu. Hızlı sıkıldık. Ev hanımları veya mutfağı aktif kullanan erkeklerin en önemli kriteri, kullanım kolaylığı ve yer kaplamama konusudur. Ekmek yapma makineleri iki kriterde de sınıfta kalınca modası geçiverdi. ilk olarak ürettiği ekmek için bayağı bekliyorsunuz, ürettiği ekmek ufak. Ertesi günü tekrar yapmak gerekiyor.(Nufüsa göre değişebilir) Oysa insanların o kadar vakti yok.

Bizim saf ekmek kalıbını tasarlamadaki 2 hedefimiz büyük ekmek yapabilmesi ve temizlik gerektirmeyecek malzemeden yapılmasıydı. Her fırına uyumlu olarak üretilen safekmek kalıbı çoğu ekmek için 200 derecede 1 saat pişirme tarifini kullanır. Üzeri kapalı olduğu için ekmeğin heryeri dengeli pişer. Nemini kaybetmez ve içi yumuşak olur. Üstünü kapatmadan pişirilse üstü yanar fakat içi hala pişmemiştir.

Saf Ekmek Kalıbını büyük tercih etmemizin sebebi ise ekmeği haftada 1 gün belki hafta sonu tatilinde yapan birinin hafta boyunca tekrar ekmek yapmaya zaman ayırmak zorunda kalmaması. İnsanların vakti sınırlı.

Ekmek kalıbının galvaniz malzemeden yapılması fiyatını biraz arttırsa da yıllarca küflenmeyecek olmasını bilmek güzel. İç yüzey aktif olmadığından teflon malzemeden yapılmıştır. Bunun sebebi ise hamuru kalıba koyarken yağlama veya pişirme kağıdı gerekmemesi ve piştikten sonra yıkama gerektirmeyecek şekilde tertemiz çıkmasıdır. Sağlıklı ekmek yolculuğunda size zaman kazandırır.

EKMEK KALIBI PAKET ALTERNATİFLERİ

Ekmek Kalıbı 1 Ad
Ekmek Kalıbı 2 Ad
Ekmek Kalıbı 3 Ad

Ekmek Kalıbı sipariş vermek için sayfanın sağ sütunundaki sipariş ver butonuna tıklayınız !